Call For Papers

Facultatea de Arhitectură și Urbanism din Cluj-Napoca vă invită să
participați la apelul pentru lucrări al conferinței științifice FAST
2024.

Mai multe detalii aici:

RO:
Apel pentru lucrări: Conferința Științifică FAST
Invitație pentru propuneri de lucrări
Autorii sunt invitați să trimită propuneri de lucrări cu următoarele caracteristici:

Rezumat: Aproximativ 1000 de cuvinte.
Imagine: O imagine relevantă pentru subiectul abordat (autorii sunt responsabili pentru obținerea dreptului de publicare a imaginii).
Sistem de citare: Referințele și citatele vor folosi sistemul de citare Chicago Notes and Bibliography.
Conținutul rezumatului: Rezumatul va conține titlul lucrării, afilierea instituțională a autorului (autorilor), adresa (adresele) de e-mail și va fi însoțit de o scurtă biografie, de maxim 250 de cuvinte.
Formate fișiere: Documentele vor fi trimise în formatele .doc (sau compatibil) și .pdf.
Email de trimitere: Propunerile vor fi transmise pe adresa de e-mail a conferinței: fast@conference.utcluj.ro
Ulterior conferinței, autorii sunt invitați să transmită lucrările complete spre dublă recenzare în vederea publicării într-un volum dedicat unei selecții de lucrări. Lungimea lucrărilor va varia între 6000 și 8000 de cuvinte. Modul de formatare (minimă) a lucrărilor în vederea recenzării va fi transmis ulterior conferinței. Referințele și citările vor fi realizate tot în sistemul Chicago Notes and Bibliography.

Calendar
1 septembrie 2024: Termen trimitere rezumate
20 septembrie 2024: Primirea confirmărilor de participare
31 octombrie – 1 noiembrie 2024: Conferința Științifică FAST
Termene opționale
15 decembrie 2024: Trimiterea articolelor pentru recenzare
7 februarie 2025: Transmiterea recenziilor către autori
28 februarie 2025: Transmiterea articolelor finale
20 mai 2025: Data estimativă a publicării
Așteptăm contribuțiile dumneavoastră și vă urăm bun venit la Conferința Științifică FAST.

EN:
Call for Papers: FAST Scientific Conference
Invitation for Paper Proposals
We invite authors to submit their paper proposals with the following specifications:

Abstract: Approximately 1000 words.
Image: A relevant image related to the subject (authors are responsible for obtaining publication rights).
Citation Style: References and citations should follow the Chicago Notes and Bibliography system.
Abstract Content: The abstract should include the paper title, author(s) institutional affiliation(s), email address(es), and a brief biography of up to 250 words.
File Formats: Documents should be submitted in both .doc (or compatible) and .pdf formats.
Submission Email: Please send your proposals to the conference email: fast@conference.utcluj.ro
Following the conference, authors are invited to submit full papers for double-blind peer review for potential publication in a dedicated volume. Full papers should be between 6000 and 8000 words. Formatting guidelines for review will be provided after the conference. References and citations should adhere to the Chicago Notes and Bibliography system.

Important Dates
September 1, 2024: Abstract submission deadline
September 20, 2024: Notification of participation acceptance
October 31 – November 1, 2024: FAST Scientific Conference
Optional Deadlines
December 15, 2024: Submission of full articles for review
February 7, 2025: Feedback from reviewers
February 28, 2025: Submission of final articles
May 20, 2025: Estimated publication date
We look forward to your contributions and to welcoming you to the FAST Scientific Conference.

Go back